Βαθμοί: 40
  Νίκες: 7 Χ = 21
  Ισοπαλίες: 4 Χ = 8
  Ήττες: 11 Χ = 11

Η πρώτη χρονιά της ΕΝΠ στην Α’ Κατηγορία. Είναι η αρχή της δημιουργίας της μεγάλης ομάδας που πρωταγωνίστησε τη δεκαετία του ’70.

Παρουσιάζουμε πιο κάτω δύο από τους σημαντικότερους αγώνες της ομάδας στο πρωτάθλημα καθώς επίσης και τα πλήρη αποτελέσματα στο πρώτο πρωτάθλημα που έλαβε μέρος.

27 Οκτωβρίου 1969: Ε. Ν. Παραλιμνίου – Απόλλων 3-0

Μέσα σ’ ένα ασφυκτικά γεμάτο γήπεδο η ΕΝΠ πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα επί του Απόλλωνα με 3-0. Μετά από την πάροδο τεσσάρων καλών εμφανίσεων οι κυνηγοί της Ένωσης βρήκαν επιτέλους το στόχο.

Στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος αλλά δε μπόρεσε να απειλήσει σοβαρά την εστία του Δήμου. Σ’ αυτό συνέτεινε και το δυνατό δίδυμο Φόρσου-Κόκου το οποίο δούλεψε αλάνθαστα. Σιγά-σιγά η Ένωση ζύγισε το παιγνίδι και οι επιθετικοί της τροφοδοτούμενοι από τους ακούραστους Κύζα και Σιαλή άρχισαν να γίνονται επικίνδυνοι. Σε μια από τις επιθέσεις ο Κωνσταντίνου ανατρέπεται λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Το φάουλ εκτέλεσε ο Φλουρής ο οποίος έστειλε ένα κεραυνό και το 1-0 ήταν γεγονός στο 14ο λεπτό. Στο 32ο λεπτό το Παραλίμνι κέρδισε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Φλουρής και ο Κύζας με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 2-0 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το Παραλίμνι συνέχισε τις επιθέσεις και σε μια από αυτές ο Βλίττης έστειλε τη σέντρα και ο Γιαννής με κεφαλιά πέτυχε το τελικό 3-0 στο 65ο λεπτό. Στο 78ο λεπτό η ΕΝΠ ζήτησε εμφανέστατο πέναλτι σε ανατροπή του Γιαννή το οποίο δεν κατελόγισε ο διαιτητής.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Παραλιμνίτες να πανυγηρίζουν έντονα τη νίκη της ομάδας τους.

ΕΝΠ: Δήμος Κωνσταντίνου, Δημήτρης Μουζουρής, Γεώργιος Φόρσος, Ανδρέας Μελισσής, Κόκος Οικονόμου, Ανδρέας Κύζας, Σιαλής Τσούκκας (Αδάμος Λ. Λοΐζου), Γιώργος Βλίττης (Ιάκωβος Τρίαρος), Ανδρέας Κωνσταντίνου, Γιαννής Κκέλης, Φλουρής Σ. Φλουρή

1 Μαρτίου 1970: ΑΠΟΕΛ - Ε. Ν. Παραλιμνίου 0-1

Η δυναμική ομάδα του Παραλιμνίου μετά τη νίκη της επί του ΑΠΟΕΛ με 1-0 παραμένει οριστικά στην Α’ Κατηγορία.

Ο αγώνας ήταν ντέρπυ με ελάχιστες αξιοσημείωτες φάσεις. Το ΑΠΟΕΛ κυριάρχισε στο πρώτο ημίχρονο στο οποίο όμως διακρίθηκε ο τερματοφύλακας της Ένωσης Φάρσος και είχε δοκάρι στο 7ο λεπτό με τον Νίκαρο. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό ο Γιωρκάτζιης μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ όπου έστειλε σέντρα μέσα στη μικρή περιοχή. Εκεί ξεπετάκτηκε ο διακριθείς Κωνσταντίνου και με στριφτή κεφαλιά έγραψε το 1-0 για την Ένωση.

Στη συνέχεια το Παραλίμνι με ηγετική μορφή τον Φόρσο δεν επέτρεψε στους επιθετικούς του ΑΠΟΕΛ να πλησιάσουν την εστία του Φάρσου.

ΕΝΠ: Γιώργος Φάρσος, Δημήτρης Μουζουρής, Γεώργιος Φόρσος, Ανδρέας Μελισσής, Κόκος Οικονόμου (Ανδρέας Κύζας), Δημήτρης Οικονόμου (Γιωρκάτζιης Σταυρή), Σιαλής Τσούκκας, Αδάμος Λ. Λοΐζου, Ανδρέας Κωνσταντίνου, Γιαννής Κκέλης, Φλουρής Σ. Φλουρή